Dzieci Bhaala - Children of Bhaal


Solucja Mechanika Postaci Ekwipunek Magia Profesje Pozostałe

AR1300 - Wrota Baldura
by Shinigami (+ korekta by morgan)Wstęp

Znajdują się tutaj dwie gospody - Ostrze i Gwiazdy (1) - oraz druga - bez szczególnej nazwy (8) a także nieco domów (w większości bez żadnych zadań czy chociażby bohaterów niezależnych; również i schowki nie oferują właściwie nic) i dwa magazyny. W tej lokacji nieco irytujące są skrytki - te znajdujące się na zewnątrz są bez wyjątku puste.

Z dzielnicy możesz przejść do dwóch sąsiednich - na północ (mapa 0800) oraz na zachód (mapa 1200).

Pod lokacją ciągnie się sieć ścieków - wszystkie zejścia w tym obszarze prowadzą do Kanałów Wschodnich.

Jeśli Twoja reputacja będzie niższa niż 3 podczas podróży będziesz padać ofiarą ataków patroli Płomiennej Pięści (skrót: PP). W skład każdego wchodzą: 3x Przywódca PP (1x 650 PD, 2x 300 PD), Zwiadowca PP (300 PD) i Czarnoksiężnik PP (300 PD). W tej dzielnicy pojawią się zarówno na ulicach, jak i w gospodzie Ostrze i Gwiazdy.

Poniższa mapa prezentuje miejsca generowania patrolu oraz wejścia do Kanałów.

[Mapa - Wejścia do Kanałów i pułapki reputacji]

Wejścia do Kanałów

Pułapki reputacji

1. Ostrze i GwiazdyOstrze i Gwiazdy

[Mapa - Ostrze i Gwiazdy, parter]

1. Wejście

2. G'axir Wieszcz

3. Shaella

4. Elkart

5. Oberżysta

6. Wejście na I piętro

[Mapa - Ostrze i Gwiazdy, I piętro]

1. Klon Wierzba Osika

2. Lothander

3. Wejście na II piętro

4. Zejście na parter

[Mapa - Ostrze i Gwiazdy, II piętro]

1. Reginald

2. Zejście na I piętro

W środku spotkasz G'axira Wieszcza, który (jeśli masz minimum 4 poziom) nieco Ci powróży, a następnie poprosi Cię o przyniesienie Sfina, będącego w posiadaniu bazyliszka w porcie (w rzeczywistości może być dowolny, jeden ma np. Taxek w Okradanym domu w tej dzielnicy). Za przyniesienie kamienia 1000 PD oraz mała przepowiednia odnośnie przyszłości.

Shaella poprosi Cię z kolei o odnalezienie Księgi niewiedzy, która, jak twierdzi, znajduje się w Candlekeep. Księgi nie ma w Candlekeep i kiedy wrócisz jej to powiedzieć, odejdzie.

W gospodzie znajduje się także Elkart, który nie będzie chciał z Tobą rozmawiać. Jednak jeśli zagadniesz go mając w drużynie Eldotha i Skie okaże się, że przyniósł okup za księżniczkę - całe 1000 sztuk złota. To jednak nie wszystko - możesz zgłosić się kolejnego dnia po kolejny 1000 i jeszcze raz i jeszcze raz. W sumie możesz powtórzyć ten numer siedem razy, za ósmym wezwie PP - 6x Przywódca PP (15 PD/sztuka).

Ponadto spotkasz tu jeszcze oberżystę, który zaoferuje Ci nocleg i trunki, a jeśli realizujesz zadania dla Narlena Darkwalka z Gildii złodziei, tu go zastaniesz, przed włamaniem do domu Gantolandana - przed który, natychmiast po krótkiej rozmowie, Cię przeniesie. Tam też opis zadania. Teraz możesz udać się na piętro gospody.

Jeśli na Jarmarku w dzielnicy centralnej (mapa 0700) natknąłeś się na Lothandera, poinformował Cię o tym, że zostałeś zatruty a także o tym, że dysponuje antidotum, z którym będzie Cię oczekiwać właśnie w tym miejscu. Kiedy już zdobędziesz Zwój odczynienia geas, przybądź tu bez zwłoki mu oddać. W zamian dostaniesz jego część (w przeciwieństwie do wersji klasycznej, przedmiot otrzymany od Lothandera nie stanowi antidotum samego w sobie) odtrutki (oraz 1500 PD) i informację, że Marek, który ma drugą część antidotum, przebywa na piętrze Spłonionej Syreny w dzielnicy północno-wschodniej, dokąd teraz powinieneś się udać. Spotkasz tu też kobietę o imieniu Klon Wierzba Osika, można z nią zamienić parę zdań, choć jest nieco nadwrażliwa na punkcie swego imienia.

Na drugim piętrze spotkasz Reginalda "Długi kieł" Worthingtona III, z którym można przeprowadzić konwersację, jednak nic z niej nie wyniknie.Dom Gantolandana

W tym domu mieszka Gantolandan (3) związany z zadaniem dla Narlena z gildii złodziei. Nie wchodź do tego domu, dopóki nie będziesz dla niego pracować. Występuje tu pewna nieścisłość odnośnie imienia właściciela. Jeśli wejdziesz do domu bez zlecenia spotkasz Gantolandona, jeśli zaś go obrabiasz, nosi miano Gantolandan, mimo iż Narlen określa go tym pierwszym mianem.

Kiedy tylko przybędziesz (oczywiście samotnym złodziejem) do gospody Ostrze i Gwiazdy, by spotkać się z Narlenem, ten przeniesie Cię tutaj. Gdy przybędziesz w towarzystwie złodziei okaże się, że tym razem to jednak Ty się włamujesz. Narlen otwiera drzwi, a Ty wchodzisz do środka. Udaj się na piętro, rozbrój pułapkę i otwórz zamek w skrzyni. Jeśli będziesz się zachowywać zbyt głośno, Gantolandan może się zacząć budzić, wtedy należy udawać kota, by zyskać jeszcze trochę czasu, zanim otworzy się skrzynię. Można też wprowadzić element perfidii - poczekać aż gospodarz całkiem się rozbudzi i zabić go (1200 PD, Miecz długi +1, Mistura heroizmu) - nie będzie to miało żadnego wpływu na wykonanie zadania. Weź Kamień łotrzyków i wróć do Gildii.Okradany dom

W następnej posiadłości (4) dwóch złodziei - Taxek (975 PD, Kusza lekka +1, 40x Bełt błyskawic, Sfin, Granat, Chryzoberyl, 75 sztuk złota) i Michael (300 PD, Długi łuk, 26x Strzała ognista, Koral rogowy, Kamień Ziose, 54 sztuki złota) okradają dom pod nieobecność właścicieli. Możesz teraz postąpić na różne sposoby:

1. Podać sie za właściciela i pogrozić im, by oddali wszystko, co ukradli (75 szt. złota). Potem uciekają.

2. Podać się za złodzieja, wtedy zapyta Cię o hasło do gildii złodziei, które brzmi: Fafhrd. Jeśli je podasz, odejdą w pokoju, a jeśli powiesz niewłaściwe, wówczas będziesz zmuszony z nimi walczyć.

3. Powiedzieć, że nie jesteś właścicielem domu, ale nie pozwolisz im go okradać - wtedy też dojdzie do walki.

4. Powiedzieć, by brali, co chcą, tylko nie robili Ci krzywdy - wtedy odejdą w spokoju.

Zgodnie z tym, co mówi Taxek - najlepsze już wzięli (w szafkach na pietrze zostały jedynie Historia Waterdeep, Kij i 4x Toporek) - dlatego też jedyną rozsądną opcją jest ich zabicie, już chociażby z tego wzgledu, że masz chętnego na Sfin.Dom Nemphre

W następnym domu (7) spotkasz Nemphre (1200 PD, Szata ochrony przed elektrycznością) drugiego nekromantę, o których wspominał Ordulinian z Czarodziejskich Rozmaitości. Poprosi Cię o zdobycie Amuletu z krwawnikiem Arkiona, który mieszka w dzielnicy wschodniej (mapa 0800).

Za przyniesienie amuletu otrzymasz 1000 PD, Zwój Wampiryczne dotknięcie. Nemphere ma pierścień z onyksem, który możesz jej ukraść lub zabrać go z jej zwłok.

Gdy zdobędziesz oba precjoza (jej pierścień i amulet Ariona), udaj się z nimi do Orduliniana po nagrodę.

Ponadto w szafce na parterze leży Płaszcz ochrony +1.Gospoda

W środku spotkasz Eurica związanego z zadaniem dla Nadine z dzielnicy centralnej (mapa 0700). Jeśli ją odwiedziłeś, otrzymałeś Amulet ochrony +1, z prośbą o przekazanie synowi, którym jest właśnie Euric. Daj mu naszyjnik (1100 PD) i wróć powiedzieć o tym matce.

Możesz też zagadać do Szynkarza, który pokaże Ci, co ma w ofercie.

Na piętrze przebywa kobieta o imieniu Sanadal Gwist, która prosi Cię o odszukanie jej brata i kuzyna o imionach Shank i Carbos (tę dwójkę spotkałeś i zabiłeś w Candlekeep w prologu, uprzedzając ich zamiary). Kiedy przekażesz jej, że nie żyją, wyjdzie na jaw, że zależało jej tylko na pieniądzach, które im pożyczyła, a nie na nich samych.Magazyn Nadarina

W jednym z magazynów (9) spotkasz Nadarina, który poprosi Cię o zabicie Większego bazyliszka w jednym z magazynów w dzielnicy południowej, o ile Twoja reakcja jest wyższa niż 7, w przeciwnym razie każe Ci się zabierać z tego miejsca.

Po zabiciu potwora wróć do Nadarina, od którego dostaniesz, w zależności od Twojej charyzmy: 1300 PD, 500 szt. złota, Buty ukrycia lub 1300 PD, 1800 szt. złota. Buty te można mu również ukraść.Inne

Nikolai (2) za 15 szt. złota opowie Ci o historii Wrót Baldura.

Są tu też dwa sklepy (5 i 6), w których możesz zrobić zakupy. Prawdopodobnie jest to błąd, ale obaj mają identyczny sklep i handlują jedynie miksturami. W tym drugim Sklepikarz przedstawia się jako Dobrze-Zaopatrzony Al zwany niegdyś (z racji okazyjnych i przystępnych cen) Szalonym Alem.Rozdział VII


Patrol

W mieście pojawiają się Przywódcy Płomiennej Pięści (0), którzy będą Cię ścigali na rozkaz nowego przywódcy PP – Angelo Dosana, za morderstwa (w które Cię wrobiono lub nie;) w Candlekeep. Możesz się poddać, walczyć lub zauroczyć gwardzistę – unikniesz walki i nie stracisz reputacji. W tym pierwszym przypadku zostaniesz odtransportowany do Koszar Płomiennej Pięści na spotkanie z nowym dowódcą Angelo Dosanem.Nowe spotkania

Po wejściu do dzielnicy zaczepi Cię Alan Czarne Ostrze (1), który opowie Ci to, co już zapewne wiesz - Scara zamordowano, podobnie Entara Srebrną Tarczę, inny książę, Eltan, trawiony przez niezwykłą chorobę znajduje się o trzy ćwierci od śmierci. Na ich stanowiska ostrzą sobie zęby Angelo Dosan i (przede wszystkim) Sarevok. Po przekazaniu Ci wieści odchodzi.