Dzieci Bhaala - Children of Bhaal


Solucja Mechanika Postaci Ekwipunek Magia Profesje Pozostałe

Taktyki - najemnicy i bazyliszki w podziemiach Candlekeep

by Mariuss


Nie wiem, jak udało wam się wydostać z więzienia, ale to nieważne. Próbujecie pokrzyżować plany Sarevoka... nie liczcie na to, że wam się uda. Nie poradzicie sobie ze mną i z moimi chłopcami. Sarevokowi nie spodobałoby się, gdybyście przeszkodzili mu w planach co do Wrót Baldura. Dalej, chłopcy, załatwmy ich szybko.

Przeciwnicy:

Prat (wojownik/mag, 1400 PD)

Bor (wojownik, 650 PD)

Sakul (wojownik/mag, 1600 PD)

Tam (wojownik, 1300 PD)


Mariuss: Walka jest strasznie niewygodna, ze względu na wijące się korytarze.

Wasz mag powinien mieć jeszcze różdżkę ognistych kul. Jeśli tak, to ustaw się tak, aby rzucić w stronę najemników - są na południe od ciebie - kilka strzałów z różdżki - powinny ich powalić. Jeśli nie masz różdżki, to przyszykuj się z czarami i weź delikwentów z dwóch stron - wojownicy pod wpływem czaru Przyszpieszenie lub Mikstury Szybkości niech zaatakują tego, co walczy w zwarciu, a dystansowcy i mag niech sobie poradzą z magami i Kaplanami. W ten sposób powinieneś wygrać walkę - nie zapomnij o rzuceniu Horroru przed walką – wrogowie się powinni porozbiegać i będą łatwymi do pokonania, choć trzeba uważać na to, że gdy zaczną ci uciekać po w korytarze, możesz natknąć się niespodziewanie na inne bestie zamieszkujące podziemia. Nie polecam spotkania z bazyliszkami, o sposobie na które właśnie napiszę.

Bazyliszki to stwory, które nieraz wyprowadziły z równowagi nawet najbardziej gorliwych fanów Baldur's Gate. Posiadają zdolność petryfikacji, bardzo nieprzyjemny czar. Otóż delikwent po rzuceniu takiego czaru przez bazyliszka czy maga, zamienia się w kamień, jeśli nie uda mu się rzut obronny przeciwko petryfikacji/polimorfii. Bazyliszek czyni to zwykle na początku walki. W wspomnianych wyżej korytarzach pod Candlekeep jest takich bazyliszków sztuk trzy. Rozpoznasz miejsce, gdzie przebywają - są w jaskini, gdzie widać pełno rzeźb, a raczek nieszczęśników zamienionych kamień. Nie ma co się bać – najlepiej mieć przy sobie zwój Ochrony przed petryfikacją. Jeśli nie, to czar o tej samej nazwie. I uodpornij tylko te postacie, które pierwsze wbiegną w pole rażenia bazyliszków i będą walczyć w zwarciu. A jeśli nie masz obydwu tych rzeczy – rzuć jakiekolwiek czary ochronne, najlepiej Błogosławieństwo oraz Psalm (co do Psalmu to rzuć go podczas walki, tak by dodatkowo pogorszył rzuty obronne bazyliszków). Kiedy rzucisz na siebie odpowiednie czary (tradycyjnie – nie zapominać o Przyspieszeniu). Najpierw poślij w bój wojowników, później strzelców i magów. Można też tradycyjnie spróbować starej dobrej metody rzucania Kul ognistych i Zabójczej chmury. Bazyliszki spotkamy także w lokacji 3500.