by Kinski (v1), Alvarez & Torn (v2)

Kategorie | Kolejność instalacji | Polskojęzyczne

Wstęp | Część I (do BP) | Część II (po BP)

Baldur's Gate II Megainstallation

by Alvarez


Wprowadzenie

Witaj strudzony poszukiwaczu przygód. Cóż Cię tu sprowadza? Czyżbyś zapragnął czegoś więcej niż raz kolejny stawania się bohaterem Wybrzeża Mieczy? Nudzi Cię już odzyskiwanie swojej duszy i sięganie po tron swego ojca? Jeśli tak, to dobrze trafiłeś.


Ale dość już tego nieudolnie klimatycznego wstępu ;>, przejdźmy do rzeczy. Do BG II powstała ogromna liczba (>600) nieoficjalnych dodatków, którymi możemy urozmaicić sobie rozgrywkę. Oczywiście różnią się one jakością - jedne wpasowują się w klimat, innym to nie wychodzi, są lepsze, gorsze oraz te totalnie beznadziejne, a oprócz odpowiedniego ich wyboru trzeba zainstalować je we w miarę poprawnej kolejności. Lista ta prowadzi krok po kroku przez instalację modów stanowiąc czysto subiektywny dobór wartych uwagi pozycji.

Zanim zabierzesz się za instalację musisz sobie jednak odpowiedzieć na ile jest Ci ona potrzebna. Jeżeli dopiero raczkujesz z instalacją modów, powinieneś prawdziwą megainstalację zostawić na następną okazję a swój wzrok skierować ku przygotowanemu przez Vinciego poradnikowi Początki gry z modami.

Warto tu wspomnieć jeszcze o rzeczy pozornie oczywistej - instalacja modyfikacji ma sens dopiero, gdy baldurka przeszło się przynajmniej raz. Jedynymi pozycjami wartymi zainstalowania przy pierwszym podejściu są podstawowe poprawki błędów z BG2 Fixpacka oraz poprawione wpisy dialogowe w polskiej wersji językowej czyli PDPL.


Do boju! Na początek warto zaopatrzyć się w parę ułatwiających życie aplikacji:


1. Spora część modów jest spakowana w formacie .zip, .rar lub też .7z w celu zmiejszenia ich rozmiaru. Aby je rozpakować musisz posiadać WinRara, WinZipa bądź 7-zip unpackera.


2. Wszystkie liczące się mody tworzone są obecnie na WeiDU, jest to sprytne narzędzie pozwalające na modyfikowanie zasobów gry bez konieczności ich nadpisywania. Pierwotnie pomyślane jako program do dodawania i modyfikowania dialogów i skryptów (stąd nazwa: "Weimer" Dialogue Utilities), z czasem rozwinęło się w uniwersalne narzędzie do modowania. To dzięki niemu możliwe są naprawdę duże instalacje.

Każdy mod posiada własny instalator WeiDU, jednak zazwyczaj nie jest to jego najnowsza wersja, gdyż WeiDU za sprawą The Bigga cały czas się rozwija. Jest to jednak na tyle cwana aplikacja, że sama aktualizuje się do najnowszej dostępnej wersji, dlatego też warto ściągnąć najnowszą wersję WeiDU i umieścić ją bezpośrednio w katalogu z BG2.


3. Warto zaopatrzyć się w Big World Fixpack czyli zestaw poprawek różnych modderów zebranych przez Leonardo Watsona. Podobnie jak w przypadku aktualizacji WeiDU, tu też nie musimy się wiele trudzić. Po wypakowaniu WSZYSTKICH modów w jedno miejsce, ale PRZED ich instalacją, uruchomiamy plik wsadowy MS-DOS BiG World Fixpack.bat a wszystkie poprawki same wędrują gdzie trzeba.


Krótka instrukcja obsługi listy: modyfikacje polskojęzyczne można ściągnąć klikając na grafikę po prawej stronie modów, które wersje PL posiadają. Po stronie lewej znajduje się link do danych technicznych moda lub do pełnego jego opisu, jeśli jest dostępny. Po najechaniu kursorem na nazwę moda, w menu po prawej (pod Duchem Baldurana) ukaże się krótki jego opis, a po kliknięciu na nazwę ukazane zostaną związane z modem linki oraz wypiska komponentów, których są cztery rodzaje:

NIEZBĘDNY - BG2 Fixpack, Big Picture i Worldmap, czyli elementy niezbędne do prawidłowego działania megainstalacji.

POLECANY - główny komponent moda; wymagany do instalacji pozostałych lub po prostu komponent godny polecenia.

OPCJONALNY - czyli inaczej do wyboru;)

ODRADZANY - stwarzający problemy z kompatybilnością z którymś z ujętych na liście modów; posiadający lepszego odpowiednika w innej części instalacji lub taki, który po prostu lepiej sobie odpuścić.


Oczywiście nie musisz ściśle trzymać się do wybranych przeze mnie modów. Jeżeli na Liście modów dostrzeżesz pozycję którą chcesz doinstalować, w większości przypadków wystarczającym będzie zainstalowanie jej wraz z innymi modami z tej samej kategorii. W razie wątpliwości wszystko możesz sprawdzić na Big World Project bądź zapytać na forum, a morg, Vinci, czy moja niekiedy skromna osoba nie przejdzie wobec tego obojętnie.


UWAGA: Przedstawiona tu kolejność instalacji nie jest moim dziełem. W całości bazuje ona na najlepszym w Internecie poradniku do megainstalacji na platformie BGT czyli The Big World Project autorstwa Leonardo Watsona. Został on przeze mnie dość drastycznie ukrócony, gdyż instalacja wszystkiego, mimo szczerych chęci autora prowadzi do powstania nie the Big a the Buggest Worldu, poza tym nie ma sensu instalować wielu zawartych tam dzieł o powiedzmy kontrowersyjnie wysokiej jakości.