Kaplani Oghmy - Clerics of Oghma

Dark Side of the Sword Coast (BGT)Wprowadzenie

by Ascaephel


Charakterystyka ogólna

Modów Ci u nas dostatek... ale i te przyjmiemy...


Tym bardziej, że najnowsza edycja DVD kochanego BG zawiera obie te modyfikacje (DSotSC i NTotSC), przez znaczną większość uznawane za jedne z najlepszych, jakie powstały.


Odnośnie do wymagań – oficjalne łatki i OzWM są wymagane dla instalacji moda. Ponadto konieczna jest pełna instalacja BG I, BG II oraz instalacja BGT zanim zainstalujemy ten mod.


Cóż w samym modzie? Od razu widać, że mapa powiększyła się w stosunku do pierwowzoru, jest sporo nowych lokacji, do tego zmianom uległy niektóre stare. Nie mogło, więc zabraknąć życia na dodanych obszarach – potwory, jakich jeszcze nie było w BG 1 (w tym smok!!!), ulepszeni „starzy znajomi” a także nowi NPC i masa questów – to właśnie czeka tych, którzy zdecydują się spróbować swoich sił w DSotSC. A łatwo nie będzie, zapewniam...


Teraz dochodzimy do sedna, czyli zabawa. Ogólnie większość walk jest znacznie utrudniona, wrogie drużyny posiadają mocne przedmioty, magowie rzucają silne czary ofensywne, więc pilnować się trzeba na każdym kroku. Nie ma jednak tego złego... bowiem po pokonaniu przeciwników można przejąć ich ekwipunek i teraz to my zaczynamy rządzić.


Kim więc warto grać? Na pewno, jak zawsze, wieloklasowcami typu w/m i w/m/z – ze względu na liczbę exp. do zdobycia osiągną naprawdę wysokie poziomy doświadczenia (u mnie przy sześcioosobowej drużynie poziomy w/m oscylowały około 10-11 levelu). Jeśli komuś nie odpowiadają te klasy, warto się zastanowić nad wyborem paladyna, dla którego znajdzie się dobry łuk i miecz (sklep w świątyni, niedaleko Beregostu). Jednoklasowy mag (zwłaszcza o złym charakterze) znajdzie dla siebie mocne szaty, sporo nowych zaklęć wysokiego poziomu. Jednak najlepszym wyborem będzie chyba stworzenie druida bądź też wojownika/druida. Sprzęt, jaki znajdziemy w modzie dla obrońcy natury jest po prostu powalający. Nie będę zdradzał szczegółów i psuł niespodzianki, ale dla przedmiotów takich jak pewna maczuga/proca warto być druidem albo mieć takowego w drużynie.


Przedmioty – właśnie, są mocne, być może nawet za mocne. Zaskoczeniem dla mnie była obecność broni +5 lub też takich, które przy odpowiednim wykorzystaniu błędów gry dają nieśmiertelność prowadzonej postaci (pewien krótki łuk, pieszczotliwie zwany Kałaszem). Teraz miecz, który jest nagrodą za zwycięstwo nad Drizztem (swoją drogą, ciekawa walka) nie jest już najlepszym sprzętem w grze – znajdziesz silniejsze i przydatniejsze przedmioty.


W DSotSC pojawili się nowi NPC, których nie było wcześniej w BG.

Doszły też nowe zaklęcia dla maga jak i kapłana/druida.

Oprócz tego cała masa różnorakich przedmiotów.