Jezdzcy Shaundakula - Riders of Shaundakul

Informacje Solucja Mechanika Postaci Ekwipunek Magia Profesje Pozostałe

Czesto zadawane pytania

by dradiel


Menu megainstalacji

W czasie instalacji na pulpicie powstaje skrót o nazwie "World of Baldur’s Gate", wskazuje on na plik "World of Baldur's Gate.exe" znajdujący się w głównym katalogu gry. Jego kliknięcie wywołuje proste menu:

Celem jego powstania było ułatwienie działań związanych z obsługą megainstalacji. Nie jest wykluczone, że z czasem pojawią się w nim jakieś nowe opcje.


1. „Uruchomienie gry” - nie wymaga komentarza.

2. „Konfiguracja gry” - wywołuje podmenu odpowiedzialne za ustawienia gry.

Opcja pierwsza „Oryginalna konfiguracja” uruchamia plik BGconfig.exe. Trzeba pamiętać, że za jej pomocą nie można już zmieniać rozdzielczości gry.

Opcja druga „GUI” pozwala zmieniać w dowolnym momencie interfejs gry. Do wyboru jest GUI znane z oryginalnej gry oraz W_GUI.


Opcja trzecia służy do zmiany rozdzielczości gry, można ją zmienić w każdej chwili. Jej wybranie powoduje wywołanie kolejnego podmenu, w którym należy wskazać, która rozdzielczość nas interesuje.

Rozdzielczości możliwe do wybrania, jak na załączonym obrazku.

Możliwe jest również ustawienie innej dowolnej rozdzielczości. W tym celu należy wybrać pozycję "Inna", która pozwoli w zasadzie ustawić dowolną rozdzielczość. Przy ustawianiu rozdzielczości gry należy pamiętać, aby karta graficzna i monitor obsługiwały rozdzielczość, którą chcemy ustawić.

Ostatnia pozycja „Więcej opcji” wywołuje kolejne podmenu.

Opcja „Ułatwienia gry” pozwala na uruchomienie modyfikacji zmieniającej zdobywane punkty doświadczenia za wykonane zadania i pokonanych przeciwników oraz na zmianę cen za przedmioty.

Opcja „Rozmiar czcionki” pozwala osobom grającym na niskich rozdzielczościach zmienić czcionkę w oknie dialogowym na mniejszą.3. „Aktualizacja” – wybranie tej opcji powoduje sprawdzenie czy dostępna jest aktualizacja, jeśli tak, to patch zostanie pobrany i zainstalowany.

4. „Raportowanie błędów” – Po wybraniu tej opcji zostanie otwarte okno notepada, w którym można opisać problem (nie zapominać o podaniu jakiegoś adresu e-mail do kontaktu). Po zapisaniu i zamknięciu okna notepada, program raportujący pobierze strukturę katalogów i plików zmodyfikowanej gry wraz z ich datami i rozmiarami, spakuje wszystkie sejwy z gry oraz logi i pliki ustawień gry. Następnie automatycznie wszystko wyśle do mnie, o ile serwer będzie akurat działał. Ostatnio zwykle nie działa, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby w razie potrzeby wygenerowany przez nie plik .7z przesłać do mnie e-mailem (plik raportu można znaleźć w głównym katalogu gry, jego przykładowa nazwa np. #13674.7z).

5. „Czytaj readme” – wywołuje readme megainstalacji, w którym można znaleźć trochę informacji na jej temat, łącznie z zapisem weidu.log z pierwotnej instalacji BIG World Project (BWP), na podstawie której powstała oraz informacją, jakie zmiany zostały dokonane w późniejszym czasie.


6. "Opcje dodatkowe" - pozwalają na dodatkowe możliwości konfiguracji gry.

"Pełny ekran / Tryb okienkowy" - pozwala przełączać tryb gry.
"Autoaktualizacja" - włączenie tej opcji spowoduje, że przy każdym uruchomieniu konfiguracji World of Baldur's Gate zostanie sprawdzone, czy jest dostępna nowsza wersja i w przypadku jej wykrycia nastąpi patchowanie gry.
"MaxHP" - pozwala na otrzymywanie maksymalnej liczby punktów życia przy awansie.
"NoTAB" - wyłącza klawisz TAB, co pozwoli grać, jak w BG1. Skrytki, drzwi, itd. nie będą podświetlane.Czy jest istotne w jakim katalogu zainstaluję gry Baldur’s Gate I & II oraz Icewind Dale I & II?

W przypadku gier Baldur’s Gate I i Icewind Dale I & II nie ma to znaczenia, można spokojnie wybrać domyślną propozycję. Gra Baldur’s Gate II nie powinna być instalowana w domyślnie proponowanym katalogu Program Files. Należy wskazać inne miejsce na dysku. Proszę pamiętać, iż instalator WoBG wymaga uprawnień administracyjnych lub co najmniej uprawnień do modyfikowania katalogu z grą Baldur’s Gate II.Dlaczego wszystkie ekrany gry na oryginalnym GUI, z wyjątkiem głównego, mają czarną obwódkę?

Oryginalnie gra Baldur’s Gate II nie jest przystosowana do obsługi wysokich rozdzielczości. Z pomocą przychodzi tu Widescreen mod. Pozwala on na grę w wysokich rozdzielczościach, nawet 1920x1080, jednak dotyczy to tylko głównego ekranu gry. Wszystkie pozostałe ekrany w czasie grania na rozdzielczościach wyższych niż 1024x768 mają czarną obwódkę. Być może dla niektórych osób będzie to stanowić pewien problem, jednak wrażenie jakie robi główny ekran gry uruchomiony w bardzo dużej rozdzielczości, powoduje że czarna obwódka na pozostałych ekranach jest nieistotna.
Powyższy problem, od patcha 1.50, został rozwiązany dzięki pomocy Kirary w przypadku W_GUI.
Od patcha 1.76 mapa świata jest wyświetlana na całym ekranie.
Czy po zainstalowaniu WoBG możliwe jest jeszcze doinstalowanie czegoś na własną rękę?

Zainstalowanie prostszych modów jest możliwe, jednak wymaga dobrej znajomości tematyki modowania gry. Nieumiejętne próby ingerencji w instalację mogą się zakończyć jej uszkodzeniem i brakiem możliwości instalowania kolejnych patchy. Proszę pamiętać, że wiele zmian ma swoje odzwierciedlenie w sejwach gry i nawet późniejsze przywrócenie megainstalacji do stanu pierwotnego może nie pomóc w rozwiązaniu problemu z zapisanym stanem gry.Czy możliwa jest gra w trybie multiplayer?

Nie interesowałem się jak dotąd tym aspektem gry. Nigdy nie grałem w multi i raczej nie przewiduję tego, jednak sprawdziłem czy gra łączy się w sieci lokalnej. Wygląda na to, że wszystko z tym jest w porządku. Jedyny mankament to to, że W_GUI nie przerabia elementów związanych z grą sieciową, ale jakoś strasznie źle to nie wygląda.Co robić w przypadku wykrycia błędów?

Świat gry jest tak ogromny, że nie jestem w stanie wszystkiego przetestować. Każdy kto zainstaluje modyfikację, musi być świadomy, że na pewno natknie się na błędy. Wykryte błędy można raportować na forum CoB lub skorzystać ze specjalnie w tym celu przygotowanej opcji „raportowania błędów”. Najlepiej użyć jej tuż po wystąpieniu problemu.
W przypadku wykrycia poważnego błędu skorzystanie z opcji „raportowania błędów” znacznie ułatwi rozwiązanie problemu. Informacje zebrane przez program raportujący, szczególnie sejwy z gry, w procesie naprawy błędu są niezwykle istotne.Jak zwiększyć zdobywane punkty doświadczenia oraz ceny za przedmioty?

Punkty doświadczenia za wykonane zadania, zabitych wrogów, rozbrajanie pułapek zostały zredukowane do 10%. Zdobywanie punktów doświadczenia za naukę czarów zostało zlikwidowane. Zredukowane zostały również ceny przedmiotów do 10% bazowej wartości. Aby to zmienić należy z menu wybrać „Konfiguracja gry”, "Więcej opcji" a następnie pozycję „Ułatwienia gry”. Spowoduje to uruchomienie moda, który pozwoli przywrócić 25, 50, 75 lub 100% wartości bazowej.
Mod ten nie przywraca otrzymywania punktów doświadczenia za naukę czarów oraz nie zwiększa doświadczenia za rozbrajanie pułapek i otwieranie zamków.Dlaczego brak jest okna konsoli TobEx?

W WoBG bardzo istotnym modem jest TobEx. Gra bez niego mija się z celem. Gra będzie generować w wielu miejscach błędy i crashe do pulpitu. Prawidłowo działająca gra po naciśnięciu przycisku "Uruchomienie gry" z menu powinna wywołać okienko konsoli TobEx-a z napisem TobEx: Throne of Bhaal Extender build 0.26.3.25 i datą uruchomienia, i dopiero wtedy zaczyna startować gra. Okienko to powinno być uruchomione w tle przez cały czas działania gry. Brak tego okna oznacza, że gra nie załadowała tego moda.

Przyczyna takiego zachowania leży w systemie, na którym uruchomiono grę. W celu rozwiązania tego problemu należy się zapoznać z tym wątkiem. Jeśli ktoś nie zna języka angielskiego to chodzi o pobranie i zainstalowanie Microsoft Visual C++ Redistributable Package (x86), najlepiej w wersji co najmniej 2010.Dlaczego nie działa menu WoBG?

Plik "World of Baldur's Gate.exe" do pracy wymaga Microsoft .NET Framework co najmniej w wersji 4, co każdy współczesny komputer powinien mieć (od windowsa 8 mają domyślnie 4.5). Na XP maksymalnie da się zainstalować wersję 4 co wystarczy. Wymagany jest również Microsoft Visual C++ Redistributable Package (x86) w wersji minimum 2010, co również każdy komputer powinien posiadać.Dlaczego gra woła płytę?

Przyczyna tego nie jest do końca dla mnie jasna. Są to na szczęście sporadyczne przypadki a rozwiązaniem na to jest ręczne zmodyfikowanie ścieżki do gry w pliku baldur.ini, jak w przykładzie poniżej (oczywiście trzeba dodać u siebie to co jest po BG2):

HD0:=F:\Gry\BG2\

CD1:=F:\Gry\BG2\CD1

CD2:=F:\Gry\BG2\CD2

CD3:=F:\Gry\BG2\CD3

CD4:=F:\Gry\BG2\CD4

CD5:=F:\Gry\BG2\CD5

Może się zdarzyć, że powyższe rozwiązanie nie da efektu. W takim wypadku powinno pomóc wyłączenie odtwarzania filmików z gry. Należy w pliku baldur.ini, w sekcji [Program Option] wpisać linijkę: "Disable Movies=1".Błąd 0xc0000022

Zdarza się, że przy uruchomieniu gry może wyskoczyć komunikat windowsa "BGMain.exe - błąd aplikacji" o kodzie 0xc0000022. Rozwiązaniem tej sytuacji jest włączenie DirectPlay w "Panel sterowania -> Wszystkie elementy Panelu sterowania -> Programy i funkcje -> Włącz lub wyłącz funkcje systemu Windows -> Składniki starszej wersji".

Najszybciej do powyższych opcji można dotrzeć poprzez wpisanie w pasek adresu Exploratora Windowsa adresu: "Panel sterowania\Wszystkie elementy Panelu sterowania".Problemy ze skalowaniem ekranu w trybie pełnoekranowym

Niestety, z powodu wieku gry, zdarza się, że u niektórych graczy, na współczesnych komputerach, WoBG może mieć problem z poprawnym skalowaniem obrazu w trybie pełnoekranowym. W takim wypadku proszę zapoznać się z dyskusją na forum w wątku "Problemy z ustawieniem rozdzielczości gry". Pomocne informacje znajdują się w poście forumowicza Sanguis, jak również kilku wcześniejszych z tego samego dnia.

Pomocne mogą być również dwa posty, które napisał Lightening, a także post napisany przez Faniu.